تشک طبی
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز برقی تفال
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
قیمت تشک رویا
فرش ايران و رنگ زندگي گليم فرش
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :مدير سايت
تاريخ: ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۱۲:۳۸:۲۱

 

فرش ايران و رنگ زندگي

 

اولين فرش ها توسط عشاير بافته شده است .چادر نشينيان براي فرش كردن كف چادرشان فرش بافتند .ولي ممكن است مردماني هم بوده اند كه بدون اطلاع از اينكه كسي در جايي فرش بافته باشد اين هنر را كشف كرده اند و از ان براي مفروش كردن خانه شان استفاده كرده اند .

مثلا ممكن است كه مصري ها و چيني ها ، يا افراد ديگر نيز هنر بافتن فرش را به نقش و طرح مربوط به فرهنگ خود ، بلد بوده اند و توليد ميكرده اند بدون اينكه بدانند كسي در جايي ديگر اين كار را مي كند .

اما طبق سند و روايات اولين كساني كه به اين هنر مشغول بوده اند ، ايرانيان بوده اند و سند عيني ان فرش پازيريك مربوط به دوران هخامنشيان است كه بافت ان به دوران ماد ها ، پارت ها بر مي گردد.

 

 

مراحل تهيه فرش

 

تمام مراحل بافت يك فرش در ميان عشاير به صورت يك كار تيمي بين مردان و زنان و دختران و پسران انجام مي گيرد .به اين صورت كه ، مردان يا پسران گوسفندان را به چرا برده و از انها مراقبت مي كنند .پشم انها را چيده و در اختيار زنان مي گذارند .زنان پشم هاي سفيد و سياه را جدا مي كنند ، پشم ها را تا مي كنند به گونه اي كه استر ان به سمت بيرون قرار بگيرد .

سپس سهم چوپانان و ساربانان را از اين پشم ها جدا ميكنند ،و از بقيه پشم ها نخ مي ريسند .

به گونه اي كه بنا به تجربه خودشان ، پشم هاي تميز و سفيد و خوش ريس را جدا كرده و براي بافت فرش هاي ظريف مثل گليم و جاجيم ، مفرش و خورجين و نظاير ان كه به نخ باريك تر و بهتر احتياج دارد استفاده مي كنند .

پشم هاي كلفت تر را كه يكدست نيستند را براي فروش و تهيه نخ هاي كلفت كه براي طناب استفاده مي شود ، استفاده مي كنند و به طور جداگانه نگهداري مي كنند .

نخ هاي به دست امده از پشم هاي ريسيده شده ، به هم تابيده شده و در جايي نگهداري مي گردند تا شسته شده و براي رنگ اماده گردند .اين فرايند در ميان عشايران آونگ آرلامانگ گفته ميشود .

 

 

رنگرزي در عشاير

 

بهار كه شروع مي شود ، عملياتي در ميان عشاير اغاز مي گردد.گوسفندان براي تميز شدن و شست و شو ، به اب انداخته ميشوند و به طور دقيق شست و شو ميشوند .تا گرد و غبار يك سال و كوچ دو ماهه از تنشان خارج شود ، سپس در يك مراسم فاميلي به صورت گروهي پشم گوسفندان چيده مي شود .بهترين نخ ها توسط زنان دست چين شده و به وسيله ي دوك نخ ريسي دستي (كرمان ) تابيده و ريسيده مي گردد.

با توجه به نوع فرشي كه بافته مي شود ، نوع ريسيدن نخ ها ، اندازه و قطر انها تعيين مي گردد.مثلا مي تواند ، گليم ، جاجيم ، قالي ، گبه ، مفرش ، جوال و .... باشد .

وقتي پشم ها به صورت كلاف هاي بزرگ نخ درامد ، در منطقه اي كه اب و هيزم كافي وجود داشته باشد براي رنگ شدن اماده مي شود .

ديگ هاي بزرگي پر از اب مي شود ، با استفاده از زاج و تثبيت كننده هاي رنگ (بوياخ ) گياهان طبيعي كه براي هر رنگ يك نوع گياه استفاده ميشود.

نخ ها رنگ مي شوند و براي بافت فرشها اماده مي گردند .

بدين صورت كه ، كلاف ها را داخل اب جوش قرار ميدهيم مرتب به هم ميزنيم تا نخ ها نسوزند .سپس در چند مرحله شسته و خشك مي شوند .تا رنگ استفاده شده با رنگ هاي ديگر زمان بافت مخلوط نشود و به خوبي در نخ تثبيت گردد.و به دست بافنده اسيب نزند.

و هنگامي كه فرش شسته مي شود ، رنگ پس ندهد و قالي با كيفيت گردد .

براي توليد و رنگ كردن نخ ها به رنگ سبز، از گياهي به نام گندال (با فتح گاف )

براي توليد رنگ زرد ، از برگ نوعي بيد وحشي (مردار آقاجي )

براي توليد رنگ سياه از پوست سبز گردو استفاده مي شود

براي توليد رنگ قرمز از پوست انار استفاده ميشود .

 

 

مهم ترين رنگ ايراني رنگ قرمز است

 

مهمترين رنگ ايرانيان كه در قالي استفاده مي شود و به عنوان رنگ اصيل شناخته مي شود رنگ قرمز لاكي است .كه از گياهان مختلف به دست مي ايد .

براي توليد رنگ قرمز لاكي از روناس يا قرمز دانه استفاده ميشود .كه براي بدست اوردن قرمز هاي كمرنگ يا پررنگ مي توان روناس را زياد يا كم كرد .

حشرات كوچكي در كنار دريا وجود دارد كه از انها دانه هايي مي گيرند كه بعد از اين كه خشك مي شوند ، ازانها رنگ لاكي تهيه مي شود .

در هند از حشره اي كه زير پوست درخت انجير زندگي ميكند و ماده ي چسبناك قرمز رنگ ترشح مي كند ، رنگ قرمز لاكي را مي گيرند .و در تركيه از حشره اي شبيه ساس رنگ قرمز را مي گيرند و به ان قرمز ارمني گويند .

 

 

تركيب رنگ منزل با فرش قرمز لاكي

 

بعد از مراحل سخت و طاقت فرسايي كه براي توليد فرش گليم ها و جاجيم و گبه و غيره صورت ميگيرد .فرشها روانه ي بازار مي گردد و مشتريان مشتاق محصولات با كيفيت ايراني اين فرشها را انتخاب كرده و براي چيدمان زيباي منازل شان خريداري مينمايند .

 

تركيب رنگ قرمز و سبز در منزل

 

اين تركيب رنگ غوغا ميكند ، و براي جشن ها بهترين گزينه محسوب مي شود .شما با انتخاب اين تركيب رنگ در منزل تان مي توانيد شادي و نشاط را به دل منزل تان دعوت كنيد .

 

 

تركيب رنگ صورتي قرمز

 

تركيب اين دو رنگ بمب انرژي است .و موجي از انرژي را به فضاي داخلي شما تزريق مي كند .

 

تركيب قرمز سرمه اي

 

اين تركيب رنگ تركيبي جوان پسندانه است و به گونه اي حالت مدرن به فضا مي دهد .اگر رنگ فرش شما قرمز باشد ، ميتوانيد ، مبلمان يا قسمتي از ديوارمنزل تان را به رنگ سرمه اي و تيره در بياوريد .و در اين فضاي دنج شما يك فضاي قدرتمند خواهيد داشت .

گرماي بي نظيري با اين تركيب رنگ به فضاي خود مي بخشيد .زيرا قرمز يك رنگ گرم و سرمه اي رنگي سرد است و با تركيب اين دو فضا متعادل مي گردد.

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]